X

Lütfen Ülke (Bölge) Seçiniz

Türkiye (Türkçe)Türkiye (Türkçe) Worldwide (English)Worldwide (English)

Lütfen Para Birimi Seçiniz

$ US Dollar Euro Türk Lirası
X

Lütfen Ülke (Bölge) Seçiniz

Türkiye (Türkçe)Türkiye (Türkçe) Worldwide (English)Worldwide (English)

Lütfen Para Birimi Seçiniz

$ US Dollar Euro Türk LirasıPlesk Uzak MySQL Bağlantısı İzin Verme

Bu yazımızda sizlere Linux Plesk üzerinde Uzak MySQL Bağlantılarına nasıl izin vereceğinizi göstereceğiz.

1) Öncelikle plesk panel üzerinden Araçlar ve Ayarlar sayfasını açınız. Açılan sayfada Uygulamalar ve Veritabanları sekmesi altında Veritabanı Sunucuları menüsüne tıklayınız.

2) Açılan sayfanın üst kısmındaki Araçlar menüsünden Ayarlar sayfasına gidiniz. Karşınıza aşağıdaki gibi bir sayfa gelecektir.

Bu sayfada aşağıdaki üçlü seçeneklerden ikinci veya üçüncü olan seçeneği seçmeniz gerekmektedir. İkinci seçeneği işaretlediğinizde tüm cihazlardan bağlantıya izin vermiş olacaksınız. Eğer üçüncü seçeneği seçecek olursanız; karşınıza çıkacak olan yazı kutucuğuna hangi ip adresine sahip cihaz(lar)dan MySQL sunucunuza bağlanmak istiyorsanız, o ip adres(ler)ini her satıra bir ip adresi gelecek şekilde yazmanız gerekecektir. Ardından Tamam butonuna tıklayarak kaydediniz.

Not: Eğer bu işlemin sonucunda uzaktan erişim başarılı bir şekilde sağlanmıyorsa Adım 3 ile devam ediniz. Yada Plesk firewall (Güvenlik Duvarı Kuralları) 'dan Client MySQL Server 'a ip adresini ekleyip izin verdiğinizden emin olunuz.

3) SSH ile sunucunuza bağlanın (Bağlantıdan sonra eğer sunucunuzda nano kurulu değilse kurulumunu gerçekleştirin) ve kök dizinde nano /etc/my.cnf komutunu çalıştırın.

4) Komutu çalıştırdıktan sonra aşağıda da olduğu gibi bind-adress satırının başına “#” işareti koyun. Daha sonra sırasıyla Ctrl+X , Y ve Enter tuşlarına basarak dosya içeriğini kaydedip tamamlayın.

5) Değişikliklerin geçerli olabilmesi için mysql servisini yeniden başlatmanız gerekmektedir. Bunun için aşağıdaki komutu yazmanız yeterli olacaktır. (Eğer komutu çalıştırdığınızda hata alırsanız plesk panel üzerinden Araçlar ve Ayarlar sayfasında Sunucu Yönetimi başlığı altında Sunucuyu Yeniden Başlat linkine tıklayarak tüm sunucuyu yeniden başlatabilirsiniz.)

service mysqld restart

Yukarıdaki işlemleri gerçekleştirdiğinizde MySQL sunucunuz başarılı bir şekilde uzak bağlantılara izin verilmesi için yapılandırılmış olacaktır.